Brahma tavuklar ne zaman yumurtlar ?

Süs Tavuğu Yetiştiriciliği Çok Para Kazandırıyor ?
23 Şubat 2019
Tavuklarda Tüy Dökümü ?
23 Şubat 2019

Dev ırklarda 150. gün sırrı!

Aslında sır falan değil ama sabırsız kardeşlere ve heyecanlı arkadaşlara bir bilgilendirme olması için ilgili bir kaç görsel ile bu açıklamayı yazalım istedik.

Canlı besleme ve üretme işinin birinci kuralı yıllanmış abiler bilir malumunuz sabırdır.
Sabırsız ve aceleci kişilik sahibi olan dostlar genel de bu hayvan yetiştirme işini beceremezler isterler, denerler ama fıtrata ters olduğu için hızlıca kararlar alıp ya zarar ederler yada hevesleri kaçar.

Bizim hiç at yetiştirme tecrübemiz olmadı ama Brahma ırkı tavukları genelde kanatlı sektörünün ingiliz atı olarak tarif ediyoruz.
Çünkü öylesi devasal bir yarış atının yarışabilir seviyeye kadar sorunsuz yetişmesi şüphesiz hiç kolay bir iş değildir.

Bazen özelden mesaj atarak civcininin veya 2-3 aylık yarkasının kalitesini, orjinalliğini ve iyi olup olmadığını soran kardeşler oluyor öncelikle bilirkişi kabul edip danıştıkları için müteşekkiriz.
Ancak çoğu kişiye özelden anlatmaya çalışıtığımızı bugün umumi izahat ile paylaşalım istedik.

Arkadaşlar dev ırk (large fowl) dediğimiz iri tavuklar yumurtadan çıktığı günden yumurta yapabilir güne gelene kadar envai çeşit badireler ve evrimler(gelişmeler) atlatır.

2. ayında olan bir brahma ile aynı hayvanın 6. ayı arasında ki görünü arasında uçurum farklar olabilir.

O sebeple dev ırk besleyen herkese öncelikli tavsiyemiz mümkün olduğu kadar bilinçli üretim yapılması eğer dışarıdan alım yapılıyorsa planlı,sağlıklı ve bilinçli üretim yapan kişilerden hayvan&yumurta edinilmesidir.

Bundan sonra ki süreç yetiştiricinin bakım koşullarına, çevre ve iklim şartlarına, kullandığı yeme ve ilgi alakasına bağlıdır diyebiliriz.

İşte bu safha da 150. gün kuralını ihmal ve ihlal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Beşinci ayını doldurmuş bir brahma veya başka dev ırk tavuk kendisini net belli eder.
O hayvandan damızlık olurmu, gösteriye gitme adayımı, bakılmaya veya üretmeye değer mi, orjinal mi, iş yapar mı, sorularına daha kolay cevap verilebilir.

Resimde gördüğünüz dev white cochin amerikalı ünlü bir üreticinin(Robert Anderson) hayvanı kendisinden müsaade isteyerek izahat için bu görselleri kullanıyoruz.

İki resim arası sadece 4 hafta var ve fark orta da.

Diğer resim bizim lavender salmon horozumuz aynı şekilde iki resim arasında sadece 6 hafta fark var.

Özetleyecek olursak önce planlı ve öz verili olacağız, sonra beşinci ay dolana kadar o canlıya gözümüz gibi bakmaya devam edeceğiz.

Altıncı ayında beslediğiniz dev ırk tavuğun çoğu fenotip özelliklerini kolayca gözlemliyor olacaksınız.

Son bilgi bir brahma tavuğun nihai olgunlaşma süresi 18 ay kadar sürebilir ve bize göre en ideal brahma 2/3 yaşında kendi has özelliklerini sergiler.

Herkese kolaylıklar ve hayırlı günler dileriz!

Abika Brahma Kümesi
www.abikabrahma.com

Comments are closed.