Brahma Tavuğu

Bu iri kuşlar için bir çok internet sitesinde türlü tanımlamalar bulunmaktadır. Standart tavuklardan oldukça iri ve sıcakkanlı oldukları için biz onlara dev kibarlar diyoruz. Cana yakın, yavaş hareket eden, uysal insanlar ile uyumlu o iri cüsselerin içinde nazik ve bünyeleri oldukça zayıf tavuklardır. Tipik paçalı tavuk görünümünde olsalar da Brahma tavuklarının diğer paçalı tavuklardan ayıran belli başlı karakteristik özellikleri vardır. En belirgin basit birkaç husus açıklamamız gerekirse ibik,sırt eğimi,yürüyüş,diyebiliriz.

Brahma tavuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş, soyu Şangay limanından ihraç edilen çok büyük tavuklara dayanan bir türdür. 1850 – 1930 yılları arasında Brahma tavuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde eti en yaygın olarak tüketilen tavuk türüydü.

Brahma Tavuğunun Tarihçesi

Brahma’nın orijini hakkında pek çok tartışma vardır. Çin’in Şangay limanından ihraç edilen çok büyük tavuklardan Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş bir tür olduğu düşünülmektedir. Türün ilk örnekleri Şangay tavuğu olarak bilinmektedir. Günümüzde Bangladeş tavuğu olarak bilinen Chittagong tavukları ile sınırlı çapraz melezleme Brahma tavuğuna özgün kafa şeklini ve onu Cochin türünden ayıran gaga ibiğini kazandırmıştır. Cochin de Şangay tavuklarından geliştirilmiş bir başka türdür.

Brahma tavukları ilk kez 1852 yılı Aralık ayında İngiltere’ye ihraç edilmiştir. George Burnham, Kraliçe Viktorya’ya hediye olarak 9 adet “Gri Şangay” tavuğu göndermiştir. Dark Brahma varyasyonu bu Gri Şangay tavuklarından İngiliz yetiştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yeni tavuklar da bu kez İngiltere’den ABD’ye ihraç edilmiştir.

Light ve dark Brahma, 1874 yılında Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin mükemmellik standartlarının ilk baskısında yer almıştır. Buff varyasyonu ise 1924’te ya da 1929’da eklenmiştir.

1850 – 1930 yılları arasında Brahma tavuğu Amerika Birleşik Devletleri’nde eti en yaygın olarak tüketilen tavuk türüydü. Bu büyük türün horozları 8 kg. kadar geliyordu. Dişileri ise 6 kg. ağırlığa kadar ulaşıyordu.

Brahma türünün adını Hindistan’daki Brahma Putra nehrinden aldığı düşünülmektedir.

Brahma Tavuğunun Karakteristik Özellikleri

Brahma büyük ve güçlü bir tavuk cinsidir. Büyük bir başı vardır. Dikildiği zaman gövdesi V şeklini andırır ve özellikle erkeklerinin boyları oldukça uzun görünür. Ayakları güçlüdür, tüyler orta parmağa kadar iner ve tüy sıklığı Cochin türünden daha fazladır.

Ortalama ağırlık horozlar için 5.5 kg., dişiler için 4.5 kg. kadardır.

Yumurtaları ortalama 55 – 60 gr. gelir.

Yılda 120-130 adet yumurta yapmaktadırlar.

Brahma Tavuğunun Tanınmış varyasyonları

Bizim önemsediğimiz ve takip ettiğmiz Hollanda’da tanınmış ve kabul görmüş 11 renk bulunmaktadır.

Bunlar;

Berken, Blue Partridge, Buff Blue Columbian, Buff Black Columbian, Koekoek, Gold Partridge, Black White Mottled, Silver Partridge, White, White Blue Columbian, White Black Columbian.

Hollanda Brahma Kulübü yeni renk çalışması üzerinde birçok önemli çalışmalar yapmaktadır.

Yakın zamanda 16-17 yeni renk varyeteler Avrupa’da sahneye çıkacak diyebiliriz.