Brahma besleyenlere tecrübeyle sabit 10 tavsiye !

Aşırı sıcak havalarda tavuk bakım tavsiyeleri !
29 Haziran 2017
Brahma renkleri nelerdir ?
19 Ağustos 2017
Brahma besleyenlere tecrübeyle sabit 10 tavsiye !
 
1) Ayak ve paça sağlığı brahma tavuklar oldukça önemlidir. En az 3 ayda bir defa paça tüyleri ve ayaklarının altı kontrol edilip ılık suyla yıkanmalıdır.
Çünkü iri ırklarda kilodan ve kümes zemin şartlarından dolayı ayak yaraları ve problemleri sıkça olmaktadır. Eğer ayak altı veya üstü yaralar varsa ilgili ilaç ile tedavi ediniz.
 
2) Tavuklarda üst solunum yolu problemleri malumunuz meşhur biz sık sık burun deliklerini kontrol ediyoruz bununla beraber üst gaganın soluk borusuna uzanan içini (choanal slit) kulak çubuğu yardımı ile zaman zaman temizliyoruz.
 
3) Brahma için salınma gezme olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Özellikle ilk 6 ay günde minimum 5 saat gezmeleri bacak ve iskelet yapıları için önemlidir.
 
4) Kalsiyum ve Mineral taşları ya yemlerine karıştırarak yada ekstra bir kaç içerisinde tavuklarınıza sununuz.
 
5) Bu yıl üzerinde durduğumuz ve oldukça başarılı sonuçlar aldığımız konu karaciğer sağlığıdır. Tüm canlılar için karaciğer sağlığı yaşamsal önem taşımaktadır. Hayvanlarımızın karaciğerini koruyacak veya sağlıklı kalmasını destekleyecek takviye gıda ve ürünleri kullanınız.
 
6) Aşı yapılmış tavuklar hastalanmaz veya ölmez gibi yanlış bir algı var malesef aşı konusunu bir biyogüvenlik unsuru olarak uzmanlardan destek alarak muhakkak tavsiye ediyoruz ancak şu bilgi önemli aşı yapılmış kanatlılar hastalanmaz demek doğru değil sadece doğru tedavi ile aşısız hayvanlardan daha çabuk iyileşirler bağışıklık sistemleri kuvvetli olduğu için aşısız hayvana göre daha geç hastalanırlar diyebiliriz.
 
7) Tüy değişim dönemleri ve mevsim geçişlerinde üst seviyede tedbir ve hassasiyet gösteriniz.
 
8) Temiz kümes zemini ve her gün temiz taze su veriniz!
 
9) 3 ayda bir mutlaka iç parazit ve dış parazit ilaçlaması yapınız.
 
10) Kümeslerde toz kaçınılmaz bir gerçek devamlı toza maruz kalan gözler bir kaç sebep bir araya geldiğinde enfekte olabilmektedir zaman zaman göz damlası ve merhemi kullanarak bu etkileri azaltabilirsiniz.
 
Not:Fotoğraflar alıntıdır izahat için ilgili sitelerden alınmıştır.
 
Saygılar.
www.abikabrahma.com
 
Abika Brahma Kümesi

Comments are closed.