5 adımda sağlıklı ve mutlu kümes nasıl olur?

Tavuk ne yer ne içer ?
25 Nisan 2017
Tavuk biti(dış parazit) ile mücadele !
3 Mayıs 2017

Mutlu ve Sağlıklı bir kümesin bizde olmazsa olmazlarını sıraladık !

1) Kum veya Kül banyosu salma alanın uygun bir yerine içerisine kum,kül,kil veya mermer tozu doldurulacak ufak bir alan onların gün boyu eğleneceği ve zaman geçireceği bir yer olacak. Salma yapamayan besleyiciler kümes ortasına koyacakları bir leğeni inşaat kumu ile doldurmaları dahi kafi olacaktır.

2) Mineral taşlar piyasada Petshoplarda bulunan güvercin taşı olarak adlandırdığımız taşlar her hayvanın rahatça ulaşabileceği kümesin bir köşesinde muhakkak olmalıdır. Zira kanatlıların kursaklarında öğütücü görevi görmesi ve kalsiyum mineral ihtiyacını karşılaması açısından bu çok önemli bir ayrıntıdır.

3) Doğal içerisinde en az 10 çeşit hayvani hububat bulunan hiçbir işlem görmemiş yemler. Yine Petshop’larda buğdaylı veya buğdaysız olarak güvercin yemi diye satılmaktadır. İçerisinde bizim sayabildiğimiz kadarıyla 14 çeşit tane bulunan bu yemler suni yem ve buğdaydan sıkılmış hayvanlarınızın beslenirken nasıl mutlu olduklarını görmenizi sağlayacak. Doğada dilediği ile beslenen bu hayvanlara bu lüksü sunmak hayvan sevmenin ve seviyorum demenin bir gereğidir.

4) Hergün taze ve temiz su !

5) Düzenli ve bilinçli dış parazit (Bit) mücadelesi, kontrolü !

Saygılar

Abika Brahma Kümesi

Comments are closed.